Spiegelman, Art / Escritor
Ezek nem emberek!" Ha ez a gyulölettel átitatott mondat egy állam ideológiájává válik, az minden esetben világméretu tragédiához vezet.
A náci Németországban a goebbelsi propaganda elhitette az emberekkel, hogy bizonyos embertársaik alsóbbrenduek, akiket el kell pusztítani. E szörnyuséges, egész Európát érinto történelmi buntett áldozatainak állít emléket Art Spiegelman Pulitzer-díjas képregénye, a Maus.
A szereplok antropomorf állatok: egérfeju zsidók, macskafeju németek és kutyafeju amerikaiak. Az o sorsukon keresztül ismerjük meg a holokauszt megrázó eseményeit és következményeit.
A Maus a holokauszt elbeszélésére tett talán legkülönlegesebb kísérlet. A történet gerincét Spiegelman lengyel származású apjának magnószalagra rögzített visszaemlékezései alkotják, így a Maus fikciós, önéletrajzi és dokumentumkötet egyben. Mufajteremto, egyetemes érvényu irodalmi alkotás egy szégyenletes korszakról, mely nem merülhet feledésbe.
ART SPIEGELMAN képregényrajzoló, -író, szerkeszto. A Maus eredetileg folytatásokban jelent meg az általa alapított Raw magazinban. Bár munkásságát a képregényes közösség már jóval elobb elismerte, a neve azután vált világszerte ismertté, hogy a Maus 1992-ben - a képregény-irodalomban elsoként - Pulitzer-díjat kapott. Az eredetileg két kötetben, majd gyujteményes formában is megjelent muvet azóta több mint 30 nyelvre fordították le.